180k views
2 votes
40% of a High School band plays brass instruments. 28 students play a brass instrument, how many students are in the band?

User Cglacet
by
6.2k points

2 Answers

6 votes

There are 70 people in the band. This is because 28 of 70 is 40%.


User Dhaval
by
7.0k points
1 vote

Let the total students in the band be = x

Number of students who play brass instrument = 28

This 28 is 40 percent of x

So, the number of students will be =


(40x)/(100)=28


40x=2800


x=70

So total number of students in the band are 70.



User Joey J
by
7.1k points