183k views
4 votes
A 24-ounce box of cornflakes cost $4.59 what is the unit rate A 36-ounce box of cornflakes cost $5.79 what is the unit rate?

User Itgiawa
by
5.4k points

1 Answer

7 votes

1. $ 0.19125 per oz. , take the cost of the whole number of oz ( $4.59) and divide it by how many units or oz. there are (24)

2. $ 0.16083333333333....... per oz. take the cost of the whole number of oz ($5.79) and divide it by how many units or oz. there are (36)

User Philip  Dernovoy
by
6.0k points