224k views
0 votes
Laundry detergent as price 20 ounces for $3.40 or 14 ounces for $2.10 what is the unit rate of the laundry detergent that is the better value?

User Xatyrian
by
5.7k points

2 Answers

7 votes
The better deal is 14 ounces for $2.10 and is $0.15
User Noinstance
by
5.9k points
6 votes

Answer:

14 ounces for $2.10 is the better value

Explanation:

Laundry detergent as price 20 ounces for $3.40.

The unit price of the detergent =
(3.40)/(20)

= $0.17 per ounce.

Another laundry detergent as price 14 ounces for $2.10

The unit price of the detergent =
(2.10)/(14)

= $0.15 per ounce.

Second deal of 14 ounces for $2.10 ounces is the better value.

User Yahia Reyhani
by
6.0k points