199k views
5 votes
33 markers cost $5.79. Which equation would help determine the cost of 13 markers?

User Stevish
by
7.7k points

1 Answer

5 votes
Step-by-step explanation:
First, find the cost of one marker with 5.79÷33. You get 0.1754545 and so on. To convert this into money, round it up to cents. this would make 0.18. Now, multiply 0.18 by 13. You get 2.34.
Equations:

0.18 * 13


5.79 / 33
Answer:
2.34 for 13 markers.
User Sean Madden
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories