201k views
1 vote
A tennis ball is served horizontally from 2.4m above the ground at net is 12m away and point 0.9 high will be ball clear the net where will be ball land

1 Answer

14 votes

Step-by-step explanation:

Let us first calculate long does it take to go 12m at 30m/s( assumed speed)

12/30 = 0.4 seconds

horizontal distance the ball drop in that time

H= (0)(0.4)+1/2(-9.8)(0.4)2

H= -0.78m

negative sign shows that the height of the ball at the net from the top.

Height of the ball at the net and from the ground= H1-H=2.4-0.78=1.62m

As 1.62m>0.9m so the ball will clear the net.

H_1= V0y t’ + ½ g t’^2

-2.4= (0)t’ + ½ (-9.8) t’^2

t’= 0.69s

X’=V0x t’

X’=(30)(0.96)

X’= 20.7m

User Calley
by
7.2k points