143k views
10 votes
Plz help i dont want to fail

Plz help i dont want to fail-example-1
User Ecoffey
by
9.1k points

2 Answers

11 votes

Answer:

One Slice of Pizza is $1.50

One cola is $0.75

Explanation:

First, we need to define our variables:

x = pizza

y = cola

Next, we need to create two equations (one for Tanisha's order and one for Rachels order) using the information provided in the problem:

3x + 2y = 6.00

2x + 3y = 5.25

Now, we need to use one of the equations to solve for one of the variables:

3x + 2y = 6.00

2y = 6 - 3x

y = 3 - 1.5x

Next, we need to substitute y into one of the equations to find x:

2x + 3 (3 - 1.5x) = 5.25

2x + 9 - 4.5x = 5.25

-2.5x + 9 = 5.25

-2.5x = -3.75

x (or price per slice of pizza) = 1.50

Finally, we need to use the value we found for x to solve for y:

(2 x 1.5) + 3y = 5.25

3 + 3y = 5.25

3y = 2.25

y (or price per cola) = .75

I hope this helps!

-TheBusinessMan

User Federico Panunzio
by
7.9k points
1 vote

Answer:


p=\$1.50,\\c=\$0.75

Explanation:

We can write the following system of equations:


\begin{cases}3p+2c=6.00,\\2p+3c=5.25\\\end{cases}

Multiply the second equation by
-(3)/(2) to isolate and solve for
c:


\begin{cases}3p+2c=6.00,\\-3p-4.5c=-7.875\\\end{cases},\\-2.5c=-1.875,\\c=\fbox{$\$0.75$},

Now plug in
c=0.75 into any equation to solve for
p:


3p+2(0.75)=6.00,\\3p=4.50,\\p=\fbox{$\$1.50$}.

User Bjc
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories