28.3k views
1 vote
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much-example-1
User Ln E
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Take total and subtract what u had left then take what that answer is and divide it by the 7 pencils and u will get ur answer

User Janani
by
5.3k points
5 votes

Answer:

the answer is 2


Explanation:


User Krejko
by
5.4k points