70.1k views
2 votes
What mass of oxygen (O2) forms in a reaction that forms 15.90 g C6H12O6? (Molar mass of O2 = 32.00 g/mol; molar mass of C6H12O6 = 180.18 g/mol) 15.90 g C6H12O6 = g O2

User Jspassov
by
8.4k points

2 Answers

1 vote

The answer is: the mass of oxygen is 16.95 grams.

The overall balanced photosynthesis reaction:

6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂O₆ + 6O₂.

m(C₆H₁₂O₆) = 15.90 g; mass of glucose.

n(C₆H₁₂O₆) = m(C₆H₁₂O₆) ÷ M(C₆H₁₂O₆).

n(C₆H₁₂O₆) = 15.9 g ÷ 180.18 g/mol.

n(C₆H₁₂O₆) = 0.088 mol; amount of glucose.

From chemical reaction: n(C₆H₁₂O₆) : n(O₂) = 1 : 6.

n(O₂) = 6 · 0.088 mol.

n(O₂) = 0.53 mol; amount of oxygen.

m(O₂) = 0.53 mol · 32.00 g/mol.

m(O₂) = 16.95 g; mass of oxygen.

User MrTambourineMan
by
8.7k points
4 votes

Answer : The mass of
O_2 forms are 16.94 grams.

Explanation : Given,

Mass of
C_6H_(12)O_6 = 15.90 g

Molar mass of
C_6H_(12)O_6 = 180.18 g/mole

Molar mass of
O_2 = 32.00 g/mole

The balanced chemical reaction will be:


6CO_2(g)+6H_2O(g)\rightarrow C_6H_(12)O_6(s)+6O_2(g)

First we have to calculate the moles of
C_6H_(12)O_6


\text{ Moles of }C_6H_(12)O_6=\frac{\text{ Mass of }C_6H_(12)O_6}{\text{ Molar mass of }C_6H_(12)O_6}=(15.90g)/(180.18g/mole)=0.08824moles

Now we have to calculate the moles of
O_2

As, 1 mole of
C_6H_(12)O_6 produced when 6 moles of oxygen produced

So, 0.08824 mole of
C_6H_(12)O_6 produced when
0.08824* 6=0.5294 moles of oxygen produced

Now we have to calculate the mass of
O_2


\text{ Mass of }O_2=\text{ Moles of }O_2* \text{ Molar mass of }O_2


\text{ Mass of }O_2=(0.5294moles)* (32.00g/mole)=16.94g

Therefore, the mass of
O_2 forms are 16.94 grams.

User Kodin
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.