70.1k views
2 votes
What mass of oxygen (O2) forms in a reaction that forms 15.90 g C6H12O6? (Molar mass of O2 = 32.00 g/mol; molar mass of C6H12O6 = 180.18 g/mol) 15.90 g C6H12O6 = g O2

User Jspassov
by
6.4k points

2 Answers

1 vote

The answer is: the mass of oxygen is 16.95 grams.

The overall balanced photosynthesis reaction:

6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂O₆ + 6O₂.

m(C₆H₁₂O₆) = 15.90 g; mass of glucose.

n(C₆H₁₂O₆) = m(C₆H₁₂O₆) ÷ M(C₆H₁₂O₆).

n(C₆H₁₂O₆) = 15.9 g ÷ 180.18 g/mol.

n(C₆H₁₂O₆) = 0.088 mol; amount of glucose.

From chemical reaction: n(C₆H₁₂O₆) : n(O₂) = 1 : 6.

n(O₂) = 6 · 0.088 mol.

n(O₂) = 0.53 mol; amount of oxygen.

m(O₂) = 0.53 mol · 32.00 g/mol.

m(O₂) = 16.95 g; mass of oxygen.

User MrTambourineMan
by
5.9k points
4 votes

Answer : The mass of
O_2 forms are 16.94 grams.

Explanation : Given,

Mass of
C_6H_(12)O_6 = 15.90 g

Molar mass of
C_6H_(12)O_6 = 180.18 g/mole

Molar mass of
O_2 = 32.00 g/mole

The balanced chemical reaction will be:


6CO_2(g)+6H_2O(g)\rightarrow C_6H_(12)O_6(s)+6O_2(g)

First we have to calculate the moles of
C_6H_(12)O_6


\text{ Moles of }C_6H_(12)O_6=\frac{\text{ Mass of }C_6H_(12)O_6}{\text{ Molar mass of }C_6H_(12)O_6}=(15.90g)/(180.18g/mole)=0.08824moles

Now we have to calculate the moles of
O_2

As, 1 mole of
C_6H_(12)O_6 produced when 6 moles of oxygen produced

So, 0.08824 mole of
C_6H_(12)O_6 produced when
0.08824* 6=0.5294 moles of oxygen produced

Now we have to calculate the mass of
O_2


\text{ Mass of }O_2=\text{ Moles of }O_2* \text{ Molar mass of }O_2


\text{ Mass of }O_2=(0.5294moles)* (32.00g/mole)=16.94g

Therefore, the mass of
O_2 forms are 16.94 grams.

User Kodin
by
6.0k points