152k views
3 votes
Lamar pays $2.85 for a bag of 15 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest count

User UberJason
by
4.9k points

2 Answers

3 votes
19 cents because 2.85/15=.19
User Vitvlkv
by
5.7k points
6 votes

Answer:

$ 0.2

Explanation:

Cost of 15 bags of tangerines = $ 2.85

Cost of each bag of tangerine

= Cost of 15 bags of tangerines / number of bags

= $ 2.85 / 15 = $ 0.19 $ = $ 0.2

Thus, the unit price is $ 0.2.

User Sheldon Warkentin
by
5.6k points