151k views
0 votes
What is a unit rate

2 Answers

2 votes

Answer:

If I said I bought 12 oz. of orange juice for $1.60, that is a unit rate of about 13 cents. All I did was divide:

$1.60 / 12oz = about 13 cents an ounce.

Hope this helps you and makes sense.


User Raj Tamakuwala
by
8.4k points
0 votes

Answer:

When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.


Creds: Eduplace


User Kaboomfox
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories