165k views
2 votes
Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?

1 Answer

1 vote

Answer:

$2.29/gal

Explanation:

The unit price is in units of cost per volume, or dollars per gallon, so you divide the cost in dollars by the volume in gallons.

unit rate = ($18.32)/(8 gal) = $2.29/gal

User Sebastian Barth
by
5.3k points