132k views
0 votes
PLEASE HELP!!

You are in charge of making apple pie for thanksgiving. You head over to the supermarket to buy apples. The following prices are shown for three types of apples

Granny Smith: $3.45 for 3 pounds of apples
Golden Delicious Apples: $4.69 for 4 pounds of apples
Red Delicious Apples: $5.10 for 5 pounds of apples
Which apple is the better buy?

2. The recipe for grandmas famous apple pie calls for 3 pounds of Granny Smith Apples for 1 pie. You are making 3 apple pies for Thanksgiving Dinner. How much will you pay in total for apple?

1 Answer

0 votes

Answer:

1. Red Delicious Apples; 2. $10.35

Explanation:

1. Granny Smith Apples: $3.45/3 = $1.15 per pound of apples

Golden Delicious Apples: $4.69/4 = $1.17 per pound of apples

Red Delicious Apples: $5.10/5 = $1.02 per pound of apples


2. Granny Smith Apples costs $1.15 per pound of apples or $3.45 for 3 pounds of apples. For this equation you would either multiply $3.45 by 3 or multiply $1.15 by 9.

$3.45 * 3 = $10.35

$1.15 * 9 = $10.35

$10.35 = $10.35

User Kins
by
6.0k points