Answer:
1. Red Delicious Apples; 2. $10.35
Explanation:
1. Granny Smith Apples: $3.45/3 = $1.15 per pound of apples
Golden Delicious Apples: $4.69/4 = $1.17 per pound of apples
Red Delicious Apples: $5.10/5 = $1.02 per pound of apples
2. Granny Smith Apples costs $1.15 per pound of apples or $3.45 for 3 pounds of apples. For this equation you would either multiply $3.45 by 3 or multiply $1.15 by 9.
$3.45 * 3 = $10.35
$1.15 * 9 = $10.35
$10.35 = $10.35