111k views
3 votes
Julie buys 2kg of apples and 7kg of pears for £12.70.

the pears cost £1.30 per kilogram
what is the price per kilo of the apples
(show working please)

1 Answer

6 votes
let's make en equation..
a for apples
p for pears.
since we know a kilogram of pears cost 1.30

2a+7p= 12.70
we can put in the value of pears

2a+7(1.30)= 12.70

2a+ 9.1 = 12.70

2a = 12.70 - 9.1

2a= 3.6

a= 3.6/ 2

a= 1.8 a kilogram of apples cost 1.8£
User Swing
by
5.7k points