223k views
0 votes
Are Bright Bulbs at 4 for $2.48 or Bueatiful Bulbs at 6 for $3.54 a better buy?

2 Answers

5 votes

beautiful bulbs would be a better buy because

2.48 divided by 4 is .62

and 3.54 divided by 6 is .59

hope this helps :)

User FRIDDAY
by
7.5k points
0 votes

Answer:

It is cheaper to buy bulbs from Beautiful Bulbs at 6 for $3.54 than it is to buy them from Bright Bulbs at 4 for $2.48.

Explanation:

To check which deal is better, find how much it costs per bulb with each deal. To do this, divide the price by the amount of bulbs.

Bright Bulbs: 2.58 ÷ 4 = 0.62

It costs 62¢ per bulb if you buy them using Bright Bulbs.

Beautiful Bulbs: 3.54 ÷ 6 = 0.59

It costs 59¢ per bulb if you buy them using Beautiful Bulbs.

0.59 is less than 0.62, so bulbs are cheaper at Beautiful Bulbs.

User AaronF
by
7.5k points

Related questions

asked May 26, 2017 172k views
Mathijs Rutgers asked May 26, 2017
by Mathijs Rutgers
7.9k points
2 answers
3 votes
172k views