134k views
0 votes
when buying lemonade mix , Cece spend $0.72 on a 6- ounce packet and $0.27 on a 3- ounce packet . Use unit rates to determine if each pair of rates is equivalent . Explain.

1 Answer

5 votes

6- ounce packet rate = $0.72 .

In order to find the one ounce rate, we need to divide $0.72 by 6.

On dividing 0.72 by 6, we get $0.12.

Therefore, first unit rate is $0.12 per ounce.

3- ounces packet rate = $0.27.

In order to find the one ounce rate, we need to divide $0.27 by 3.

On dividing 0.27 by 3, we get $0.09.

Therefore, second unit rate is $0.09 per ounce.

So, we can say that each pair of rates is not equivalent.


User Webbower
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories