12.4k views
1 vote
The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli how much did she spend

User Lenglei
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer

$20.16

Solution

The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. From the given data we can find the cost of 1 pounds of cheese.

The cost of 1 pounds of cheese = $5.60./2.5 =2.24

Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli

we need to find cost of 9 pounds of cheese .

So she spends total = 2.24 x 9 = $20.16

User John Bingham
by
6.1k points