71.6k views
2 votes
At the baseball stadium, the price for popcorn is $5.58 for 3 bags. If you want to buy 7 bags of popcorn how much will it be?

2 Answers

4 votes

Answer:

$13.02

Step-by-step explanation:

Find the unit price-1.86. You want 7 bags so multiply 1.86*7 to get $13.02


User FredTheWebGuy
by
8.0k points
4 votes
The total cost for 7 bags of popcorn would be 13.02
User NPNelson
by
8.3k points

No related questions found