Answer:
The original price of apples was $1.21
Explanation:
Given is :
In winters the price per pound of apples went up by $0.75.
Sam bought 3 pounds of apples at the new rate and spent $5.88.
So, let say the original price of the apples was = x
And the new price is
![x+0.75](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/5uzkju1unb8eoe6yysqhnmpr1zgddv1ian.png)
We will form the relevant equation:
![3x+3(0.75)=5.88](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/i5takpcw8gkiokau14qrughkjos7dw30tj.png)
The original price becomes:
![3x+2.25=5.88](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/hgzkp48aywl1gsw0nrybi3yphqod63yw4z.png)
![3x=3.63](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/s5n73v1c6lf9v82vzm1vpdjr0k0ga6ydst.png)
![x=(3.63)/(3)](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/middle-school/j2gm8ybt6tu6e0vdctn3bq7e4wp05wppc5.png)
x = 1.21
Hence, the original price of apples was $1.21