26.7k views
4 votes
One bottle of $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate. How much lower?

1 Answer

0 votes
The answer would be $6 for 8 ounces.
User Michael Doubez
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories