126k views
0 votes
A breakfast cereal comes in two different sized packages. The 8-ounce box costs $2.88, while the 12-ounce box costs $3.60. Which box is the better buy? Explain your reasoning.

2 Answers

2 votes

Answer:

the 2 8 oz boxes

Explanation:

is cheaper

User Ivan Melnikov
by
6.5k points
5 votes

The 8-ounce box costs $2.88, while the 12-ounce box costs $3.60

First Box

The 8-ounce box costs $2.88

cost of 8 ounce box = 2.88

cost of 1 ounce box =
(2.88)/(8)=0.36

Cost of 1 ounce of first box = $0.36

Second Box

The 12-ounce box costs $3.60

cost of 12 ounce box = 3.60

cost of 1 ounce box =
(3.60)/(12)=0.3

Cost of 1 ounce of second box = $0.3

The cost of 1 ounce of first box is greater than the cost of 1 ounce of second box. So second box is better to by

12-ounce box costs $3.60 is better to buy

User Paul Skarseth
by
5.7k points