234k views
9 votes
A potter's wheel moves from rest to an angu-

lar speed of 0.10 rev/s in 24.6 s.
Assuming constant angular acceleration.
what is its angular acceleration in rad/s?
Answer in units of rad/s

User Shadowxvii
by
6.4k points

1 Answer

11 votes

Answer:

angular acceleration =final angular speed + initial angular speed

time

=0.6283rad/s +0

24.6s

=0.6283/24.5

=0.025rad/s^2

Step-by-step explanation:

first angular speed is equal to angular velocity and we will convert the unit to rad/s so 1rev/sec=6.283rad/s then angular acceleration is the rate at which the angular velocity changes with the time we have the final angular velocity,initial angular velocity and time now substitute the numbers in the formula and the value will be 0.025 rad per seconde square

User Dale Reidy
by
7.3k points