22.9k views
4 votes
If 4liters of motor oil cost $3.88, what is the price for 1 liter

User Tabrez
by
9.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$3.88/4= 0.97 cents per liter of motor oil.

Explanation:

1. First, you want to figure out how many per liter by dividing.

2. Secondly, you divide $3.88 by 4 so you get your answer, you first figure out how many times 4 goes into 38 because you know that 3 can't go into 4, then you put 9 because 9(4)=36. Afterthat, you put 9 on top of the house which means where the quotient goes. Then, you subtract 38 by 36 and get the answer of 2, then you want to bring down the 8 to make 28.

3. Thirdly, now you have to figure out how many times does 4 goes into 28 because 4 goes into 28 evenly, then you put 7 on top of the house because 7(4)=28, Finally, you subtract 28 by 28 which you get 0 which means there is no remainder. Make sure you put decimal point the right place then check by multiplying 0.97 by 4.

User Ryan Peschel
by
8.5k points
4 votes

Answer:

.97 cent

Explanation:

you simply just divide 3.88 by 4 which would equal to 0.97


User Coredumperror
by
7.8k points