14.5k views
2 votes
You had $24 to spend on seven pencils. After buying them you had $10. How much did each pencil cost?

User Arcol
by
6.0k points

2 Answers

5 votes

All we have to do is subtract $24 and $10

24 - 10 = 14

To figure out how much each pencil costs, just divide 14 by 7

14 ÷ 7 = 2

Therefore, you spent $14 on the pencils and they each cost $2

Hope this helps you


Happy Halloween

-AaronWiseIsBae

User Sebastian Heikamp
by
6.0k points
4 votes

The answer is $2 each

How you can figure this out is, first you'll need to subtract 10$ from 24$ so you know how much is spent on the pencils. (24 - 10 = x). The answer to that is 14, the total spent on the pencils was $14. Now, to see how much was spent on EACH pencil you just have to divide 14 by 7 (14 / 7 = x). The answer to this equation is 2, which means $2 was spent on each pencil.

User Skarist
by
4.9k points