5.2k views
1 vote
If you push a 1000 kg box so in 2 seconds its velocity changes from 5m/s to 10 m/s how much force do you have to apply?

User Jon Reilly
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Force required to change velocity = 2.5 kN

Step-by-step explanation:

Force required = Mass of box x Acceleration of box

Acceleration of box = Change in velocity of box / Time.

Mass of box, m= 1000 kg

Acceleration of box, a = (10 - 5)/2 = 5/2

= 2.5 m/s²

Force required = ma

= 1000 x 2.5 = 2500 N = 2.5 kN

Force required to change velocity = 2.5 kN

User Alex Gusev
by
6.4k points