230k views
0 votes
An object with a mass of 2.0 kg has a force of 5.0 newtons applied to it. What is the resulting acceleration of the object?

1 Answer

7 votes

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

F=m.a

(Force = mass . acceleration)

5=2.a

a= 5/2 = 2.5

User Jackinovik
by
7.2k points