Answer:
$24 per liter
Explanation:
Corey bought
liters of paint for $60.
Unit rate : Cost of paint per liter.
First change mixed fraction to fraction.
liters of paint
Cost of
liters of paint = $60
Cost of
liter of paint =

= $24
Hence, The cost per liter of paint is $24