180k views
3 votes
The Wares want to buy a new computer. The regular price is $1,049. The store is offering a 20% discount and a sales tax of 4.25% is added after the discount. What is the total cost? plz put the way how to do it

1 Answer

4 votes

Hi there!

Here is the step by step explanation to solving this problem :

20% of $1,049

20% is the same thing as 0.2 & the word "of" is the same thing as a multiplication sign :

0.2 × 1,049 = $209.80


1,049 - 209.80 = $839.20 = price after discount


4.25% is the same thing as 0.0425 :

0.0425 × 839.20 ≅ $35.67


839.20 + 35.67 = $874.87


The total cost is : $874.87


There you go! I really hope this helped, if there's anything just let me know! :)


User Aviro
by
6.8k points