Answer:
95% confidence interval to estimate the true proportion of evens rolled on a die.
(0.197368 , 0.762632)
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:-
Given A fit is rolled 25 times and 12 evens are observed
proportion

q = 1 - p = 1- 0.48 = 0.52
Level of significance =0.05

95% confidence interval to estimate the true proportion of evens rolled on a die.


( 0.48 - 1.96 (0.1442 , 0.48 + 1.96(0.1442)
( 0.48 - 0.282632 , 0.48 + 0.282632)
(0.197368 , 0.762632)
Final answer:-
95% confidence interval to estimate the true proportion of evens rolled on a die.
(0.197368 , 0.762632)