menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kim spent $56 on eating utensils. Spoons cost $6 and forks cost $5 if she bought a total of 10 then how many of each kind did she buy
asked
Jan 7, 2019
143k
views
2
votes
Kim spent $56 on eating utensils. Spoons cost $6 and forks cost $5 if she bought a total of 10 then how many of each kind did she buy
Mathematics
middle-school
Shoichi
asked
by
Shoichi
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Kim spent $36 on forks and $20 on spoons. (6 sets of forks and 4 sets of spoons)
Pauby
answered
Jan 10, 2019
by
Pauby
6.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
36 for spoons (6 sets)
20 for forks (4 sets)
Carsten Hagemann
answered
Jan 12, 2019
by
Carsten Hagemann
6.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org