Answer:
A cookie costs $1.72
Explanation:
Mr Perkins orders 8 chocolate chip cookies and 16 sugar cookies.
Since cost of both the cookies are same then we assume the cost of cookies = $x
Total cost of the cookies = (8 + 16)x
= 24x
He picks a cupcake which costs $2.75.
Now the cost of cookies and a cupcake will be = 24x + 2.75
Total bill he pays = $44.03
Therefore, the expression which represents the cost will be
44.03 = 24x + 2.75
24x = 44.03 - 2.75
24x = 41.28
x =

x = 1.72
Cost of the cookie will be $1.72.