menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Amhed pays $2.10 for 5 1/4 lbs of bananas. Janel pays 3.25 for 6 1/2 lbs of bananas. Which is a better buy? Explain why.
asked
Nov 10, 2019
59.6k
views
4
votes
Amhed pays $2.10 for 5 1/4 lbs of bananas. Janel pays 3.25 for 6 1/2 lbs of bananas. Which is a better buy? Explain why.
Mathematics
middle-school
Avesse
asked
by
Avesse
9.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Ahmed has the better buy, with $0.40 per pound. Janelle pays $0.10 more, at $0.50 per pound. IYou can read my work if you need it.
Fariha
answered
Nov 11, 2019
by
Fariha
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Amhed has the better buy because he pays $0.40 for a pound of bananas while Janel pays $0.50 for a pound.
Ben Fortune
answered
Nov 17, 2019
by
Ben Fortune
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 24, 2019
195k
views
Amhed pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Janel pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is the better buy? Explain why.
Makesha
asked
Aug 24, 2019
by
Makesha
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
195k
views
asked
Jun 2, 2024
173k
views
Janel, a college student, can look at a stimulus and then be able to recall later a sharp, vivid, and detailed visual image of the stimulus. Janel's extraordinary memory is called: a. Photographic memory
Ben Stahl
asked
Jun 2, 2024
by
Ben Stahl
7.9k
points
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
173k
views
asked
Dec 16, 2024
208k
views
Janel is a nurse at central city hospital and is paid 32.50 per hour for a 40 hour standard workweek. during the biweekly pay period from january 10-21 janel worked a total of 86 hours. What is Janels
Ross Burton
asked
Dec 16, 2024
by
Ross Burton
8.0k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
208k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org