171k views
0 votes
Explain how rates and unit rates are alike and how they are different? anything will work it just needs to be at least a couple sentences long i only have 10 min before next class! plz help 20pts

User JerH
by
5.6k points

2 Answers

2 votes
A ratio is a comparison of two numbers or measurements. The numbers or measurements being compared are called the terms of the ratio. A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. The first term of the ratio is measured in cents; the second term in ounces. You can write this rate as 69¢/12 ounces or 69¢:12 ounces. Both expressions mean that you pay 69¢ "for every" 12 ounces of corn.

Rates are used by people every day, such as when they work 40 hours a week or earn interest every year at a bank. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates

User Len Greski
by
5.0k points
3 votes

Unit Rates are the same in that you divide the cost by the amount to find out the cost for 1 unit of the item. Unit rates are different in the fact they will frequently get vastly different answers because your starting with different things. For example $1.50 for 30 items is $0.05 a unit,where 100 elephants in 4 enclosure is 25 elephants per enclosure. One is a while number and when is a decimal.

User Nklauza
by
5.3k points