56.9k views
3 votes
You buy 6 apples for $2.70. Write an equation that can be used to express the relationship between the total price t and the number of apples a you buy.

2 Answers

4 votes
Each Apple is worth 2.70. We’ll use C as total cost, and a for number of apples.
C = 2.7(a)
We add 2.7 to the cost for every Apple, but multiplication is also repeated addition at its basics, so this is the simpler answer.
User Newnewbie
by
8.0k points
4 votes

Answer:

t = 6 a

Explanation:


User Hubert Jakubiak
by
7.2k points

No related questions found