Answer:
Distance traveled in 5 seconds = 47.75 meter.
Step-by-step explanation:
We have equation of motion ,
, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
In this the velocity of body = 2.3 m/s, acceleration = 2.9
, we need to calculate displacement when t = 5 seconds.

So, distance traveled in 5 seconds = 47.75 meter.