76.4k views
11 votes
An alien with a mass of 71 kg is floating 670 m from his spaceship's center of mass. His ship's mass is about 500,000 kgWhat is the gravitational attraction between the alien and his ship?

User ThierryC
by
6.5k points

1 Answer

9 votes

Answer:

5.28 x 10⁻⁹N

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Mass of alien = 71kg

Distance = 670m

Mass of ship = 500000kg

Unknown:

Gravitational attraction = ?

Solution:

The gravitational attraction can be found using the Universal gravitation law proposed by Newton;

Fg =
(G x mass 1 x mass 2)/(d^(2) )

G is the universal gravitation constant = 6.67 x 10⁻¹¹

d is the distance

Fg is the gravitational attraction

Fg =
(6.67 x 10^(-11) x 71 x 500000 )/(670^(2) ) = 5.28 x 10⁻⁹N

User Steven Muhr
by
7.6k points