58.8k views
3 votes
A realtor sold Jonathan's house so he can move for a new job. The company hiring Jonathan paid the real estate agent $11,825, which is 5.5% of what the house sold for. What is the correct setup to find how much the real estate agent sold Jonathan's house for?

1 Answer

6 votes

Let the house be sold for = x

Amount paid to real estate agent = $11825

This value is 5.5% of the value of the house sold for.


(5.5)/(100)*x=11825


5.5x=1182500


x=215000

Hence, the house was sold for $215000



User Suthiro
by
6.2k points