Answer:
11,100
Explanation:
30% of their budget is allotted for housing.
The yearly income is 37000. To find the amount spent on housing, find 30% of this number.
30% = 30/100 = 0.3; this makes the answer
0.3(37000) = 11,100
0.30 times 37,000 is 11,100
Please mark if possible if not
Hope this helped :)
7.8m questions
10.4m answers