14.2k views
1 vote
A 2 gallon bottel of bleach costs $5.60.What is the price per quart.

User Cody Brown
by
7.3k points

2 Answers

1 vote
4 quarts = 1 gallon
2x4=8
5.6/8=.7
User Arun N A
by
7.6k points
6 votes

There's 4 quarts in a gallon, so 4 times 2 = 8.

If we divide 5.60 by 8, we get 0.7.

The answer is $0.70.

User King Of The Jungle
by
8.0k points