206k views
1 vote
Please help me soon thank you for your time

Please help me soon thank you for your time-example-1
User Shavonn
by
6.5k points

2 Answers

3 votes

So what you need to do is find the unit rate, and to do that you need to divide the price by the number of pencils.

Target: 4 ÷ 10 = 0.40 per pencil

Walmart: 2.70 ÷ 6 = 0.45 per pencil

so Target is better.

hope that helps :)

User Jdelator
by
7.7k points
2 votes

Answer:

It depends on how many pencils you need, but Walmart has the better deal.

Explanation:

This question doesn't have enough info to go with, but Walmart is the place to go if you want cheaper prices, and Target is the place to go if you want more pencils.

User Daichi
by
7.5k points