154k views
2 votes
At a local produce market, 3⁄4 of a pint of fresh lemon juice costs $7.65. How much does one pint cost? A. $5.74 B. $11.48 C. $10.20 D. $13.39

2 Answers

2 votes

First to find the cost of the pint take note 3/4 of a pint cost $7.65.

So we will divide 7.65 by 3 to find how much 1/4 of a pint cost

7.65/3= 2.55

Now multiply 2.55 by 4

2.55 x 4= 10.2

So a pint of LJ will cost C. $10.20


User Pezze
by
7.9k points
2 votes

Answer:

The correct option is: C. $10.20

Explanation:

Suppose, the cost of one pint of lemon juice
=x \ dollar

So, the cost of
(3)/(4) pint of lemon juice
=(3)/(4)x\ dollar

Given that,
(3)/(4) of a pint of fresh lemon juice costs $7.65

So, the equation will be......


(3)/(4)x=7.65\\ \\ 4((3)/(4)x)=4(7.65)\\ \\ 3x=30.60\\ \\ x=(30.60)/(3)=10.20

Thus, the cost of one pint of lemon juice is $10.20

User Leo Ufimtsev
by
7.5k points