207k views
0 votes
A ball is dropped off a very tall canyon ledge. Gravity accelerates the ball at 9.8 m/s2. How fast is the ball traveling after 5 seconds?

1 Answer

3 votes

As ball is dropped, so its initial velocity (u) of the ball is = 0

Acceleration of the ball (a) is given to be 9.8 m/s^2

As acceleration is constant, so we can apply the equation of kinematics for constant acceleration i.e.
v = u + at

where u is initial velocity, a is acceleration and v is final velocity at after time t

so velocity after 5 sec will be
= 0 +(9.8)5 = 49 m/s

User Hadi Satrio
by
7.2k points