150k views
1 vote
A certain liquid sample has a volume of 14.7 mL and a mass of 22.8 grams. Calculate the density.

3.45 g/mL

2.25 g/mL

1.55 g/mL

4.15 g/mL

1 Answer

5 votes
m = 22.8 g
V = 14.7 mL
ρ - ?

ρ = m/V
ρ = 22.8/14.7 = 1.55 g/mL

User Lolbas
by
7.6k points