63.4k views
5 votes
Lynn is trying to fine the best deal on bananas. Two grocery stores each have the fruit on sale. Store A has bananas 2 pounds for $0.88. Store B has bananas 5 pounds for $2.50. What is the cost per pound of bananas at each store? Which store has the better deal

1 Answer

1 vote

B has bananas 5 pounds for $2.50. What is the cost per

User M Penades
by
8.0k points