menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lynn is trying to fine the best deal on bananas. Two grocery stores each have the fruit on sale. Store A has bananas 2 pounds for $0.88. Store B has bananas 5 pounds for $2.50. What is the cost per pound
asked
Apr 10, 2019
63.4k
views
5
votes
Lynn is trying to fine the best deal on bananas. Two grocery stores each have the fruit on sale. Store A has bananas 2 pounds for $0.88. Store B has bananas 5 pounds for $2.50. What is the cost per pound of bananas at each store? Which store has the better deal
Mathematics
high-school
Sharunas Bielskis
asked
by
Sharunas Bielskis
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
B has bananas 5 pounds for $2.50. What is the cost per
M Penades
answered
Apr 14, 2019
by
M Penades
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 26, 2017
194k
views
Lynn bought a bag of grapefruit, 1 5/8 pounds of apples, and 2 3/16 pounds of bananas. The total weight of her purchase was 7 1/2 pounds. How much did the bag of grapefruit weigh?
Steffan Harris
asked
Sep 26, 2017
by
Steffan Harris
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
194k
views
asked
Sep 21, 2016
10.2k
views
Lynn bought a bag of grapefruit 1 5/8 pounds of apples to + 3/16 pounds of bananas the total weight of her purchase with 7 1/2 pounds how much did the bag of grapefruit way
Emelin
asked
Sep 21, 2016
by
Emelin
7.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
10.2k
views
asked
Aug 21, 2017
89.7k
views
Can someone please help me with these 3 question Question 1.) Lynn she bought a bag of grapefruit, 1and 5/8 pounds of apples, and 2 and 3/16 pounds of bananas. The total weight of her of purchases was
Barbarian
asked
Aug 21, 2017
by
Barbarian
9.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
89.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org