178k views
4 votes
What is the volume of 238 moles of krypton gas at STP?

User Thays
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

5331.2 L of Volume

Step-by-step explanation:

At standard temperature and pressure (STP) one mole of ideal gas occupies 22.4 L of volume.

Hence we can write following relation,

1 mole of Gas occupies = 22.4 L of Volume

So,

238 moles of gas will occupy = X L of Volume

Solving for X,

X = 22.4 L × 238 mole / 1 mole

X = 5331.2 L of Volume

User Adam Kalsey
by
7.2k points