203k views
1 vote
A package of 4 pairs of insulated socks costs $22.76. What is the unit price of the pair of socks?

User Erthalion
by
7.6k points

2 Answers

4 votes

It would be 5.69 per pair

User Insider
by
7.7k points
4 votes

$22.76/ 4 pairs of socks

$5.69/pair of socks

User James Baxter
by
8.0k points