173k views
0 votes
Leo is adding gravel to the edge of his driveway. He orders 6 bags of gravel for $252. How much would it cost if Leo orders 8 bags instead?

User Tiana
by
5.9k points

2 Answers

0 votes

Answer: It would cost $336

To find this you divide $252 by 6 (the number of bags he bought) this tells you that each bag costs $42, you then multiply this by 8, and get your answer of $336

Explanation:

User Leonardo Rossi
by
6.0k points
2 votes

This is unit rate question

get unit rate by 252/6 = 42 so its $42 per unit bag

so 8 is 8 times $42 = $336

User Adam
by
6.3k points