Answer: It would cost $336
To find this you divide $252 by 6 (the number of bags he bought) this tells you that each bag costs $42, you then multiply this by 8, and get your answer of $336
Explanation:
This is unit rate question
get unit rate by 252/6 = 42 so its $42 per unit bag
so 8 is 8 times $42 = $336
5.9m questions
7.8m answers