169k views
3 votes
Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

User Anuki
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

4.5 ft

Explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

User Seephor
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories