169k views
3 votes
Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

User Anuki
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

4.5 ft

Explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

User Seephor
by
5.6k points