111k views
4 votes
harold bought 3 pounds of red apples and 4.2 pounds of green apples from the grocery store, where both kinds of apples are $1.75 a pound.how much money did harrold spend on apples

User Bista
by
7.4k points

2 Answers

1 vote
Answer:
Harold spent $12.60 total.

Steps:
First multiply the ammount of pounds (3 & 4.2) by the price ($1.75). For instance, multiply 3 × $1.75 to get $5.25. Then multiply 4.2 × $1.75 to get $7.35. Finally, add $7.35 to $5.25 to get $12.60.
5 votes
answer is 6.6 or 6.60
User John Starr Dewar
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories