166k views
3 votes
anna can buy 3 sweatshirts for a total of $45.how much would it cost if she were to buy 5 sweatshirts at same price?

User WebQube
by
7.7k points

2 Answers

4 votes

45/3=15

$15 for each sweater.

She wants to buy 5, so we just multiply 5*15 which equals 75

$75

-Steel jelly


User Campbelt
by
7.3k points
7 votes

Hey there!


First we need to find the unit rate of each sweatshirt then multiply that by 5


To find the unit rate, just divide $45 by 3


45 ÷ 3 = 15


So now we know that each sweatshirt costs $15

Now, we can multiply $15 by 5


15 x 5 = 75


Therefore, 5 sweatshirts would cost $75


Hope this helps you!

Always remember you are a Work Of Art!

-Nicole :) <3

User Fetz
by
8.9k points