234k views
0 votes
A public health department charges $25.00 for a flu shot.The vaccine costs $0.78 per shot, a syringe costs $0.51, and the labor cost for the nurse is $0.96 per shot. If 167 people get flu shots,what is the profit after all costs are subtracted?

User NerdyNick
by
7.5k points

1 Answer

0 votes

The cost of a single shot is

.78 +.52 +.96 = 2.26

they charge 25 a shot

25 - 2.26 = 22.74

there is a profit of 22.74 per shot

22.74 * 167 =3797.58

They make $3797.58